Skip to main content

Ścieżki dydaktyczne na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice

Na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, dzięki dofinansowaniu UE oraz współpracy gminy i Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Bielsko – w 2014 roku poprowadzono od stadionu w Zabrzegu do wału zapory na Jeziorze Goczałkowickim ponad 3-kilometrowy szlak pieszo-rowerowy, wzdłuż którego postawionych zostało dziesięć tablic edukacyjnych o tematyce leśnej.

Poruszanie po lesie i ścieżce ułatwia kolejnych dziesięć tablic kierunkowych, zaopatrzonych w mapy. W niedalekiej przyszłości planuje się także – przy udziale młodzieży szkolnej, w ramach warsztatów edukacyjnych – dodatkowe oznakowanie całego szlaku znakami na drzewach wzdłuż ścieżki – podobnie, jak znakuje się szlaki turystyczne.

Spacerując po zabrzeskim lesie można odbyć interesującą wycieczkę, podczas której można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o bogactwie przyrodniczym lasu, jego mieszkańcach, gospodarce leśnej oraz o tym, co i dlaczego w naszych lasach znajduje się pod ochroną. Szczęśliwcom i wszystkim tym, którzy uszanują podczas wędrówki przyrodę i leśną ciszę, może uda się nawet spotkać na swojej drodze przechadzającą się sarnę lub czmychającego między zaroślami lisa, a także – gdy uważnie wsłuchają się w odgłosy lasu – sprawdzić, czy aby z pobliża nie dobiega stukot dzięcioła…

Ścieżka rozpoczyna się przy tylnej bramie stadionu w Zabrzegu, na końcu ulicy Spacerowej na linii lasu, gdzie ustawiono pierwszą tablicę z mapą ścieżki, a kończy na wale zapory (od strony Czarnolesia). Leśną ścieżkę edukacyjną w Zabrzegu można oczywiście przejść również w odwrotnym kierunku, niż zalecany. Do ścieżki prowadzą trzy alternatywne krótkie szlaki dojściowe – od głównej bramy stadionu w Zabrzegu (ul. Stadionowa), od Zespołu Szkół (ul. Pytla) oraz od wejścia schodami na wał zapory, na końcu ulicy Do Zapory (stąd można dojść na koniec ścieżki). Przyjezdni mogą tutaj pozostawić samochód i udać się na szlak pieszo. Na początku każdego szlaku z dojściem do ścieżki postawiono tablice z właściwą informacją i mapą, które wskazują, jak trafić na ścieżkę.

Taki spacer to doskonała forma rekreacji, a także możliwość do poszerzenia swojej wiedzy. Nie wspominając o tym, że to znakomita okazja do wspólnej, rodzinnej wycieczki!

Na końcu ścieżki, przy dziesiątej tablicy, na początku wału zapory na wszystkich wędrowców czeka okazała wiata rekreacyjna, gdzie można odpocząć tudzież posilić się uprzednio przygotowaną wałówką. Wrócić można skrótem do ścieżki lub wałem zapory i ulicami Do Zapory i Spacerową (vide – mapa), w zależności od punktu wyjścia i wybranej wersji przejścia. A wszystko w sielskiej scenerii malowniczych terenów zabrzeskiego lasu i Jeziora Goczałkowickiego.

Zapraszamy!