Skip to main content

Między dwoma zamkami i dwiema wieżami – cykl warsztatów wspólnie z OFS-em

Baner mikroprojektu polsko-słowackiego

W 2021 roku w ramach projektu pn. „Między dwoma zamkami i dwiema wieżami – odkrywanie wspólnego dziedzictwa polsko-słowackiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Obywatelskie Forum Samorządowe zorganizowało szereg imprez dla dzieci i młodzieży.

W pieszym rajdzie fotograficznym w zabrzeskim lesie po Leśnej ścieżce edukacyjnej w Zabrzegu wzięło udział około 20 dzieci/młodzieży z opiekunami. Uczestnicy rajdu – z wykorzystaniem zestawów fotograficznych pozyskanych w wyniku realizacji projektu – wykonali zdjęcia walorów przyrodniczo-krajobrazowych lasu, w tym flory i fauny leśnej, dokumentując i promując dziedzictwo przyrodnicze i zrealizowany projekt.

Z kolei w wycieczce fotograficznej po Szlaku dziedzictwa Czechowic-Dziedzic – zrealizowanego w 2018 roku w trakcie mikroprojektu polsko-słowackiego „Polsko-słowackie szlaki dziedzictwa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa i ze środków własnych  – wzięło udział około 20 dzieci/młodzieży z opiekunami. Uczestnicy wycieczki – z wykorzystaniem zestawów fotograficznych pozyskanych w wyniku realizacji projektu – wykonali zdjęcia punktów i obiektów leżących na szlaku, w szczególności zdjęcia obiektów historycznych i zabytkowych, dokumentując i promując dziedzictwo kulturowe oraz zrealizowane projekty.

Kolejnym przedsięwzięciem była wystawa fotograficzna zdjęć wykonanych w trakcie warsztatów – ekspozycja w Czechowicach-Dziedzicach i w Rajcu. Część zdjęć przedstawiała uczestników warsztatów wraz ze sprzętem fotograficznym (zakupionym w wyniku realizacji warsztatów), a w opisie zdjęć znalazła się informacja o ww. sprzęcie.

Ďalším podujatím bola výstava fotografií zhotovených počas workshopov – výstava v Czechowiciach-Dziedziciach a v Rajci. Na niektorých fotografiách boli účastníci workshopov spolu s fotografickým vybavením (zakúpeným v dôsledku workshopov) a popis fotografií obsahoval informácie o vyššie uvedenom. zariadení.

W dodatkowych zajęciach wzięły udział dzieci polskie i słowackie podczas warsztatów w Polsce i na Słowacji. Podczas zajęć wykorzystany został sprzęt projektowy, a uczestnicy wykorzystywali rozbudowane funkcje zakupionego w trakcie projektu sprzętu.

Koszty prowadzenia działań pokryło Stowarzyszenie „Obywatelskie Forum Samorządowe” którego przedstawiciele – zgodnie z założeniami projektu – zostali zaproszeni do udziału w mikroprojekcie.