Skip to main content

CEE monitoruje i bada jakość powietrza

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach działają dwa punkty sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza.

O stanie powietrza informują przez 24 godziny na dobę czujnik AirFox, zlokalizowany na ścianie budynku edukacyjnego CEE, oraz Eko-Słupek Air-Sensor.

Czujnik AirFox FOXYTECH SP. Z O.O. dokonuje pomiaru jakości powietrza – pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10, pozazuje również aktualną temperaturę i wilogotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Pomiary dokonywane są online, z czasem próbkowania co 30 sekund i można je sprawdzić w internecie, poprzez stronę www.air-fox.pl – odnajdując i wybierając nasz czujnik na mapie – lub za pomocą aplikacji AirFox. Aplikację można pobrać m.in. na stronie www.air-fox.pl lub z Google Play. Jakość powietrza można sprawdzić również bezpośrednio na czujniku, który zawieszony jest na północnej ścianie budynku edukacyjnego CEE (od strony zbiorników retencyjnych) – w zależności od stanu jakości powietrza diody na urządzeniu przybierają różne kolory, od ciemnozielonego (bardzo dobra jakość powietrza, przez żółty i pomarańczowy do ciemnoczerwonego (bardzo zła jakość powietrza). Podobna kolorystyka figuruje również w aplikacji, gdzie ponadto można znaleźć aktualne, precyzyjne odczyty liczbowe.

Z kolei Eko-Słupek Air-Sensor to zaawansowane urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Jego twórcą jest firma e-Gminy sp. z o.o. z Bielska-Białej. Opatentowany projekt Eko-Słupka został nagrodzony prestiżową nagrodą Ekolaur w kategorii Ekoprodukt w 18. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”. Urządzenia (pozostałe dwa działają na Skwerze Stulecia oraz w Parku na Północy w Czechowicach-Dziedzicach) przekazała gminie nieodpłatnie czechowicka firma 3CARGO. Gmina przygotowała posadowienie fundamentów oraz zapewniła przyłącza elektryczne. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez sieć Eko-Słupków można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej Eko-Słupek, dostępnej zarówno w dla urządzeń z systemem Android, jak i IOS.

Zarówno detektor AirFox, jaki i Eko-Słupki – podobnie jak działające już w naszej gminie czujniki systemu Syngeos – mają charakter poglądowy i edukacyjny, a jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. To na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego.

Zachęcamy do bieżącego sprawdzania stanu powietrza, którym oddychamy!