Skip to main content

I Ty możesz zostać ogrodnikiem!

Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza szkolnych miłośników przyrody do opieki nad ogródkami tematycznymi przy CEE. Nabór chętnych na rok wegetacyjny 2021 już się rozpoczął.

We współczesnej rzeczywistości, pełnej elektroniki i nowoczesnych technologii, które coraz bardziej i coraz głębiej wchodzą w wiele aspektów naszego codziennego życia, potrzebujemy kontaktu z przyrodą, by nie zatracić się całkowicie w wirtualnym świecie. Nie musi się to ograniczać do spacerów i innych form aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach daje możliwość nie tylko obcowania z rodzimą fauną i florą ale również poznania niektórych gatunków roślin od tzw. podszewki. Na terenie CEE, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin ,,zamku” Wilczków znajdują się ogródki tematyczne z charakterystycznymi dla każdej kwatery nasadzeniami roślin. Są one częścią programu edukacyjnego realizowanego w obiekcie.

Wzbogacając ciągle swoją ofertę edukacyjną skierowaną do szkół i innych placówek edukacyjnych, CEE zaprasza do objęcia opieką poszczególnych kwater z nasadami. Będzie to wspaniała, żywa lekcja przyrody, ucząca w praktyce tego, co do tej pory było przekazywane teoretycznie na zajęciach w klasie. Ogródki tematyczne dają możliwość obserwacji roślin na przestrzeni całego roku. Podczas systematycznych, edukacyjnych prac ogrodniczych będzie okazja obserwować typowe zmiany zachodzące w nich w poszczególnych miesiącach oraz – w zależności od warunków hydrologicznych, słonecznych czy temperatury – również tych nieprzewidywalnych czy wręcz anormalnych dla danej pory roku.

Opieka nad ogródkiem i żywą roślinnością rozwija zdolność pracy w grupie, umiejętność podziału tej pracy oraz uczy systematyczności i odpowiedzialności. Wspólne poszukiwanie wyjść z trudnych sytuacji, jakimi jest chociażby walka z pojawiającymi się szkodnikami czy chorobami roślin, rozwija umiejętności współdziałania w grupie i wyciągania wniosków. Opieka nad kwaterą tematyczną nie tylko skutecznie nauczy pracy w zespole, ale również ma szansę wzbudzić u młodego pokolenia szacunek dla często niedocenianej roli pracy ogrodniczej czy rolniczej. Nic w końcu tak nie cieszy, jak obserwacja, gdy pięknie dojrzewają plony naszej pracy i owoce, najlepiej wspólnych wysiłków…

Praca przy opiece nad ogródkiem tematycznym pozwoli poznać budowę różnych gatunków roślin oraz charakterystyczne warunki potrzebne do ich wzrostu i rozwoju. Każda roślina potrzebuje przecież odpowiednich warunków glebowych, nawozów oraz prac – i to na przestrzeni całego roku. Charakter kwater przy CEE wymaga stosowania ekologicznych nawozów oraz środków ochrony roślin, dzięki czemu odświeżymy zapomnianą w epoce chemizacji wiedzę na temat metod naturalnego zwalczania chwastów oraz naturalnych wrogów szkodników roślin (np. roli biedronek – tych naszych, rodzimych – w zwalczaniu mszycy). Będzie to też wszakże okazja, aby spotkać na ścieżkach w CEE naturalnych… konsumentów i smakoszy miejscowych plonów, skłonnych podgryźć conieco z uprawianych w CEE warzywnych łakoci i wiktuałów. Wieść niesie, że okoliczne zające i sarny, spotykane licznie na terenie wzgórza zamkowego, już cieszą się na smakowitą i apetyczną współpracę, z utęsknieniem wyczekując najbliższej wiosny i lata.

Do objęcia opieką ogródków tematycznych zapraszamy grupy miłośników przyrody (grupy kilkuosobowe) ze szkół wraz z nauczycielami w roli opiekunów. Każdej grupie zostanie nieodpłatnie przydzielony ogródek tematyczny, nad którym będzie sprawować opiekę, pod nadzorem pracowników Centrum Edukacji Ekologicznej. Koszty nasad i utrzymania kwater ponosi CEE. Dla szczególnie zainteresowanych i oddanych opiece nad ogródkami CEE planuje organizację – we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem – warsztatów i wyjazdów tematycznych. W celu uzyskania dokładnych informacji należy skontaktować się z biurem CEE telefonicznie (tel. 32 450 74 84) lub mailowo (cee@um.czechowice-dziedzice.pl). Zgłoszenia grupy powinien dokonać jej opiekun (osoba pełnoletnia). Serdecznie zapraszamy do współpracy! Ilość ogródków jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Jak już zostało wspomniane, ogródki i kwatery nasad tematycznych znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ruin „zamku” Wilczków, wzdłuż ścieżki edukacyjnej. Ogródki są częścią programu edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Dobierając gatunki kierowano się wartością ekologiczną nasadzeń oraz wykorzystano głównie gatunki rodzime, charakterystyczne dla siedliska i terenu. Rośliny rosnące w poszczególnych kwaterach cechuje odporność na warunki miejskie.

W ramach inwestycji wykonano osiem ogródków tematycznych, każdy z charakterystyczną nasadą. Przykładowe gatunki zajmujące poszczególne kwatery to bylica estragon (Artemisia dracunculus) i lubczyk lekarski (Levisticum officinale) na rabacie roślin kuchennych i ziół, lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i czyściec wełnisty (Stachys byzantina) na rabacie roślin aromatycznych i miododajnych, kapusta ozdobna (Brassica oleracea) i jarmuż ‘Scarlet’ (Brassica oleracea var. sabellica ‘Scarlet’) na rabacie warzyw ozdobnych, borówka wysoka ‘Duke” (Vaccinium corymbosum ‘Duke’) i poziomka pospolita (Fragaria vesca) na rabatach roślin owocowych. Znajdują się tu również m.in. rabata różana oraz rabata z hortensjami.

Na wiosnę 2021 roku i w kolejnych latach planuje się poszerzenie bazy ogródków tematycznych na wzgórzu zamkowym – będzie bardziej rozmaicie i zielono oraz bardziej warzywnie i owocowo! Na pewno bardziej smakowicie, dla zwierząt i innych gości CEE… Wszak ogródki są ogólnodostępne, co nie oznacza, że wolno je niszczyć. Krążą plotki, że smak poziomek i jeżyn z CEE jest wyjątkowy, a zatem warto przyjść, skosztować i przekonać się o tym osobiście – najlepiej prosto z grządki! Choć najbliższa okazja na to nadarzy się – z racji obecnej pory roku – najwcześniej w przyszłym sezonie. Zapraszamy!